CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN: “TMO ALIMLA İLGİLİ SÜREÇLERİ TİTİZLİKLE YÜRÜTÜYOR”

02-07-2024 / Gösterim Sayısı : 1549 / Arşiv

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alımla ilgili süreçleri titizlikle yürüttüğünü belirterek “Çiftçimizin ürününü en hızlı bir şekilde almak, gerekli depolamayı yapmak ve zamanında ödemesini gerçekleştirmek için gayret gösteriyor. Ofis, hububat teslim eden üreticilerimizin ödemelerine başladı. İlk etapta 6 Haziran'a kadar ürün verenlerin ödemeleri hesaplarına yatırıldı.” dedi.

Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ardından millete seslendi.

Önceki ay çiftçilerle yapılan buluşmada Türkiye’nin tarım alanında son 21 yılda nereden nereye geldiğini rakamlarla tek tek ortaya koyduklarını hatırlatan Erdoğan “Hükümetlerimizin tarım politikalarını eleştirenlerin çoğu, bilgiden ziyade önyargılarla hareket etmektedir. Açıkçası bunlar ne ülkemizi tanıyor ne de dünyayı takip ediyor.  Her mesele gibi maalesef tarım konusuna da istismar malzemesi olarak bakıyorlar. Seçim meydanlarında bedava traktör vaat edip sonrasında ‘biz onu dikkat çekmek için söyledik’ diyerek işi pişkinliğe vurdukları gibi yalan yanlış bilgilerle milletimizin zihnini bulandırmaya çalışıyorlar. Bir defa şunu kabul etmek lazım. Bunlar öyle seçim meydanlarında dalga konusu yapılacak işler değildir. Tarım ciddi bir uğraştır. Ülkemiz açısından stratejik bir sektördür. Hükümet olarak biz de tarıma, sektörün ciddiyetine, önemine uygun bir anlayışla yaklaştık. Çiftçi kardeşlerimizin alın terlerinin hakkını daima vermeye çalıştık.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 21 yılda reel rakamlarla 1 trilyon 364 milyar lira tarım desteği verdiklerini, 2024 yılında ise bugüne kadar 56 milyar lira destek ödemesi yaptıklarını vurgulayarak yıl sonuna kadar bu rakamın 91,5 milyar liraya çıkacağını kaydetti.

ÇAYKUR'un çay alım fiyatı ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nin buğday ve arpa alım fiyatı üzerinden yapılan haksız eleştirileri izlediklerini ifade eden Erdoğan, yaş çay alım fiyatının yanında üreticileri destekleme primi verilmesi uygulamasını ilk kez kendilerinin başlattığını söyledi.

Hasat döneminde üreticiyi korumak için yeni çay fabrikaları yaparak ÇAYKUR'un kapasitesini artırdıklarını belirten Erdoğan, ayrıca günlük alımlarda kısıtlamayı kaldırarak, üreticilerin ÇAYKUR'un alım fiyatının üzerinde ürününü satmasına imkân sağladıklarını kaydetti.

“TOPLAM TARIMSAL DESTEK BÜTÇEMİZİN YAKLAŞIK DÖRTTE BİRİNİ, BUĞDAY VE ARPA ÜRETİCİLERİMİZİN MALİYETLERİNE KATKI SAĞLAMAK AMACIYLA KULLANIYORUZ”

Buğday fiyatlarında ise dünya piyasasının bir hayli üstünde olduklarına dikkati çeken Erdoğan, sözlerine şöyle sürdürdü:

“Yurt dışı ekmekli buğday fiyatı yerinde ton başına 248 dolardır. Navlunla birlikte bu rakam 270 dolara çıkıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi alım fiyatı desteklerle birlikte ton başına 359 dolar olup dünya fiyatlarından 89 dolar yüksektir. Hasat döneminde üreticimizi koruma amacıyla Dahilde İşleme Rejimi’yle hububat ithalatını 15 Ekim'e kadar durdurduk. Ayrıca hammadde ve un ihracatını ise serbest bırakarak ilave dış ticaret tedbirleri aldık. Üretici maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlamak amacıyla vereceğimiz fark ödemesinin toplam miktarı 29 milyar liradır. Yani toplam tarımsal destek bütçemizin yaklaşık dörtte birini, buğday ve arpa üreticilerimizin maliyetlerine katkı sağlamak amacıyla kullanıyoruz.

Toprak Mahsulleri Ofisimiz alımla ilgili süreçleri titizlikle yürütüyor. Çiftçimizin ürününü en hızlı bir şekilde almak, gerekli depolamayı yapmak ve zamanında ödemesini gerçekleştirmek için gayret gösteriyor. Ofis, hububat teslim eden üreticilerimizin ödemelerine başladı. İlk etapta 6 Haziran'a kadar ürün verenlerin ödemeleri hesaplarına yatırıldı.”

“TÜM İMKÂNLARIMIZLA ÇİFTÇİLERİMİZİN YANLARINDA OLACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aldıkları bütün bu tedbirlere rağmen, çiftçilerin, üreticilerin memnuniyetsizliği veya şikâyetlerinin olabileceğini söyledi.

Bunları da Cumhurbaşkanı olarak şahsen takip ettiğini dile getiren Erdoğan, "Çiftçi kardeşlerimizin sıkıntılarının giderilmesi için Bakanlarımıza gerekli talimatı veriyorum. Milletin efendisi olan çiftçimizin mağdur edilmesine izin vermeyiz. Kimse kusura bakmasın. Sicili bozuk olanların, eli öpülesi çiftçilerimizi istismar ederek buradan bir siyasi rant devşirmesine de izin vermeyiz. Son 21 yıldır iyi ve kötü gününde nasıl çiftçimizin yanında olduysak bundan sonra da tüm imkânlarımızla yanlarında olacağız. Bir kez daha çiftçilerimize hayırlı, bereketli bir hasat sezonu diliyorum.” ifadelerini kullandı.