BAKANIMIZ YUMAKLI, YENİ TMO DEPOLARINI HİZMETE AÇTI

28-06-2024 / Gösterim Sayısı : 1520 / Arşiv

Tarım ve Orman Bakanımız İbrahim Yumaklı, Toprak Mahsulleri Ofisinin bu yıl, geçen yıl kadar ürün alabilecek kapasitesinin mevcut olduğunu belirterek "Üreticilerimiz ürünlerini Toprak Mahsulleri Ofisinin referans olarak belirlediği o fiyatın altında satmasınlar." dedi.

Bakan İbrahim Yumaklı, Mersin programı kapsamında Akdeniz ilçesinde Kuruluşumuzun yeni depolarının açılış törenine katıldı.

Burada yaptığı konuşmada Türkiye'de hububat hasadının neredeyse yarısının tamamlandığını ve TMO'nun geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 6 Haziran'da referans fiyatı açıkladığını belirten Yumaklı şöyle konuştu:

"Bu fiyatı açıklarken hem ürünün Türkiye şartlarında üretildiği maliyetlerin oluştuğu etkenler hem dünya piyasaları hem de stoklar göz önüne alındı. Bu yıl da bu fiyatları açıklarken özellikle altını çizdiğimiz husus şu oldu; bu alım fiyatı bir referans fiyattır. Tavan fiyat, en üst fiyat değildir. Bu fiyatın altında herhangi bir şekilde fiyat oluşması durumunda bizler Toprak Mahsulleri Ofisi olarak alım noktalarımıza, ki bütün Türkiye'de yaklaşık 600'ün üzerinde alım noktamız var, buraya gelen bütün üreticilerimizin bize vermek istedikleri ürünün tamamını alacağız. Hasat başlangıcından itibaren 121 bin üreticimiz yaklaşık 5 milyon ton için bize başvuru yaptı ve kendilerine randevu verildi. Bugün itibarıyla da Toprak Mahsulleri Ofisinin almış olduğu ürün miktarı 1 milyon tonu aştı."

“TMO’NUN BU YIL, GEÇTİĞİMİZ YIL KADAR ÜRÜN ALABİLECEK KAPASİTESİ MEVCUT”

TMO'nun geçen yıl Cumhuriyet tarihini kırarak 13 milyon tonluk alım yaptığını, bu yıl da geçen yılki ürün miktarını alabilecek şekilde hazırlıklarını tamamladığını vurgulayan Yumaklı şunları söyledi:

"Zaman zaman duyuyoruz 'Toprak Mahsulleri Ofisinin depoları dolu, herhangi bir alım yapamaz' gibi. Bunların hiçbirisi doğru bilgi değil. Doğru bilgi benim söylediğim. Toprak Mahsulleri Ofisinin bu yıl, geçtiğimiz yıl kadar ürün alabilecek kapasitesi mevcut. Yine başka bir dezenformasyon vardı. Onu da söylemeden geçemeyeceğim. 'Toprak Mahsulleri Ofisinin depoları ithal ürünle dolu'. Kesinlikle doğru değil. Toprak Mahsulleri Ofisinin depolarındaki ürünün yaklaşık yüzde 90'ı bizim üreticimizin üretmiş olduğu ürünlerden, Toprak Mahsulleri Ofisine satmış olduğu miktardan oluşmakta."

"MAKARNALIK BUĞDAY İHRACATI İÇİN ÖZEL SEKTÖRE İZİN VERİLDİ"

Bakan Yumaklı, referans fiyatlar açıklanırken dış ticaret tedbirleri aldıklarını, aynı şekilde hububat ihracatına da izin verdiklerini belirterek, "Bugün itibarıyla 100 bin tonluk makarnalık buğday ihracatı için özel sektöre izin verildi. Bu sayı günden güne de artmakta. Buradan üreticilerimize bir çağrımız var; ürünlerini Toprak Mahsulleri Ofisinin referans olarak belirlediği o fiyatın altında satmasınlar. Biz Toprak Mahsulleri Ofisi olarak belirlediğimiz, açıkladığımız fiyattan bu ürünleri alacağız." ifadelerini kullandı.

TMO'nun almış olduğu ürünlerin ödemelerini 45 güne kadar yapacaklarını söylediklerini hatırlatan Yumaklı, "Burada bunun maalesef ki yine çok farklı boyutlarda saptırıldığını ve '60-90 günlere çıkacağının' söylendiğini duyuyoruz. Kesinlikle doğru değil. Hatta mayıs sonuna kadar olan teslimlerin yanı sıra 6 Haziran'a kadar olan teslimlerin de ödemelerini yaptık. Bu ödemeler, periyodik olarak yapılmaya devam edecek." diye konuştu.

Bakan Yumaklı açılışı yapılan TMO'nun Mersin depolarının 30 bin ton depolama kapasitesine sahip, modern şekilde yapılmış 8 bin metrekare kapalı alanı olduğunu söyledi.

Depoların aynı zamanda iklimlendirme ve havalandırma imkânına sahip olduğunu ifade eden Yumaklı, "Açılan depolar, hububatın yanı sıra bakliyat konusunda Türkiye'nin en önemli merkezi olan Mersin'in de bu anlamdaki büyük bir ihtiyacını gidermiş olacak." dedi.

Konuşmanın ardından Yumaklı, kurdele keserek depoları hizmete açtı.

Yumaklı’nın Mersin programına Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet Güldal da eşlik etti.