GENEL MÜDÜRÜMÜZ GÜLDAL: STOK YÖNETİMİNDE HASSASİYETİMİZ, EN ÜST SEVİYEDE

14-02-2024 / Gösterim Sayısı : 1104 / Arşiv

 

Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL, Kurumumuzun ciddi bir stok miktarını muhafaza ettiğine değinerek “TMO stokları, millî servetimiz. Şu anda en önemli gündemimiz stokların sağlıklı şekilde muhafazası, aldığımız ürünlerin ticarete konu edilmesi ve konuyla ilgili denetimlerin sıklıkla yapılmasıdır.” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL başkanlığında, stok muhafazası ile ilgili daha önce görevlendirilen personelden geri bildirim almak ve önümüzdeki süreci değerlendirmek amacıyla “Stok Kontrol ve Denetim Toplantısı” gerçekleştirildi.

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıya merkez birim amirleri, başmüdürler, ajans amirleri, görevlendirilen müşavirler ile başuzmanlar katılım sağladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Müdürümüz, stok yönetiminin hassas bir konu olduğuna değinerek “2023 yılında rekor ürün alımı gerçekleştirdik. Ancak bu ürünleri almakla işimizi noktalamadık. 13 milyon tonun üzerindeki ürünü sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek, şimdi bizlerin en önemli görevi. Tüm personelimizin bu hassasiyete haiz olduğunu biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Stok kontrolü için en son saha incelemesinin aralık ayında gerçekleştirildiğini hatırlatan GÜLDAL “93 personelimizi başmüdürlüklerimizin hinterlandında görevlendirmiştik. Elde edilen verileri hassasiyetle irdeledik. Genel Müdürlük ile taşra birimlerimiz arasındaki koordinasyonun artmasıyla aldığımız tedbirler daha da başarılı oldu. Denetimler devam edecek olup önümüzdeki günlerde yeni bir görevlendirme daha yapacağız.” dedi.

Bu toplantıların farkındalığı artırma çalışması olduğunun altını çizen Genel Müdürümüz “Stok yönetimiyle ilgili kriterler, kurum mevzuatımızda net bir şekilde yer alıyor. Yöneticilerimiz mevzuata uygun çalışmaya devam ettikleri sürece herhangi bir sıkıntıya mahal verilmeyecektir. Bu ürünler sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmeye devam edecek. Bu süreçte Genel Müdürlük olarak her türlü ihtimali düşünerek personelimize gerekli yetki, kaynak ve talimatları verdik.” dedi.

Genel Müdürümüz GÜLDAL konuşmasının devamında, “Hasat döneminde belirlediğimiz fiyat dengesi ve piyasa istikrarı çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bizden beklenen hububat piyasalarında anormal düşüş ve yükselişleri, yani fiyat dalgalanmalarını önlemektir. Güçlü stoklarla piyasa dengesini bozacak durumlara mahal vermeden bu süreci yürütmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz sezon gibi önümüzdeki sezonun da bereketli olacağının öngörüldüğünü aktaran GÜLDAL “Kurum olarak her sene farklı bir senaryoyu yönettik. Bunu piyasa istikrarı, ülke menfaati ve bize verilen görevlerin ifası için uyguladık. Her şey yolunda gidip üretimde beklentiler gerçekleştiği takdirde elimizde çok sayıda enstrüman var. Bu konuda tecrübemiz ve yetkimiz var. Dolayısıyla herhangi bir endişeye gerek yok. Bizim sorumluluğumuz, ülkemizin menfaatine kararlar almak ve uygulamaktır.” dedi.

Genel Müdürümüzün konuşmasının ardından söz alan Genel Müdür Yardımcımız Cihan SOYALP yaptığı değerlendirmede “Başmüdürlüklerimize yaptığım gezi programlarında stoklarla ilgili denetlemelerin gayet faydalı sonuçlar doğurduğunu gördüm. Stok miktarı çok büyük olduğu için yerinde kontrol edilmesi gerekiyor. Bu çerçevede Başmüdürlüklerimiz denetleme için görevli olan personelimize gerekli katkıyı sağladılar ve sağlamaya devam edecekler. Göreve gidecek arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum.” dedi.

Toplantının devamında ilgili birim amirlerimiz, stok denetimleriyle ilgili yapılacak çalışmalara ve diğer hususlara ilişkin bilgi ve görüşlerini paylaştı. Ayrıca Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından stok değerlendirme çalışmalarına gidecek personele raporlama konusuyla ilgili teknik bilgilendirme yapıldı.