TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ GENEL MÜDÜRÜ AHMET GÜLDAL’IN 10 ŞUBAT DÜNYA BAKLİYAT GÜNÜ MESAJI

09-02-2024 / Gösterim Sayısı : 2028 / Arşiv

 

 

Bakliyatın hem beslenme hem de tarım için sağladığı faydalar konusunda farkındalığı artırmak için Birleşmiş Milletler 10 Şubat tarihini ‘Dünya Bakliyat Günü’ olarak ilan etmiştir.

Protein açısından zengin olan baklagiller sürdürülebilir tarımın desteklenmesinde ve gıda güvenliği, beslenme ve iklim değişikliği gibi konuların ele alınmasında önemli rol oynamaktadır. Sağlıklı, ekonomik ve bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilen bakliyat ürünleri ülkemiz için de büyük önem taşımaktadır. Türkiye bakliyatta dünyada öne çıkan üretici ülkelerden biri konumundadır.

Toprak Mahsulleri Ofisi, faaliyet alanına giren tüm ürünlerde olduğu gibi bakliyat ürünlerinde de regülasyon göreviyle piyasalara güven vermektedir.

Toprak Mahsulleri Ofisi, 1941 yılından başlayarak 1994 yılına kadar zaman zaman bakliyat alımlarında faaliyet göstermiştir. 2018 yılında ise Resmî Gazete’de yayımlanan Karar ile Kurumumuz, 25 yıl aradan sonra bakliyat alımı ile görevlendirilmiştir.  Bu karar ile Kurumumuz ana faaliyet alanına hububat ve haşhaşın yanında bakliyat da eklenmiştir.

2018 yılından itibaren bakliyat piyasalarının düzenlenmesinde görev alan TMO, piyasalarda istikrarın sürdürülmesine ve üretimin arttırılmasına katkı verirken tüketicinin uygun koşullarda bu ürünlere ulaşabilmelerine de imkânı sağlamıştır. Özellikle üreticilerimiz açısından piyasalarda zaman zaman fiyat istikrarsızlığı yaşanan dönemlerde ürünlerini daha rahat pazarlayabilme alternatifi oluşturmuştur.

Sektörün hammadde ihtiyacı olduğu durumlarda Kurumumuz, ithalat yolu yerine öncelikle üreticilerimizden tedarik yoluyla ürünleri daha uygun fiyatlardan pazara sunmuştur. Böylelikle bakliyat tüketiminin arttırılması teşvik edilmiş, bu ürünlerin doğrudan üreticiden tüketiciye ulaşması sağlanarak ülkemizdeki gıda enflasyonuna da olumlu yönde katkı sağlanmıştır.

Kuruluşumuzun bakliyat piyasaları içerisinde görev almasıyla birlikte; gıda fiyatlarındaki ani iniş ve çıkışların önlenmesi, yaşanan gıda krizlerinden ülkemizin en az seviyede etkilenmesinin sağlanması, ürünlerin sağlıklı depolanması, zararlılarla mücadele, depolamadan kaynaklanan ürün kayıplarının minimize edilmesi ve güvenlik stokunun oluşturulması gibi birçok açıdan büyük katkıları olmuştur.

TMO, ülkemiz kültüründe önemli bir yere sahip olan bakliyatın üretim ve tüketiminin devam edebilmesi amacıyla piyasayı anlık takip ederek gerekli tedbirleri almaya ve üreticinin destekçisi olmaya devam edecektir.

10 Şubat Dünya Bakliyat Gününün bakliyatta arzu edilen farkındalığın yaratılmasına, dünyada ve ülkemizde üretim ve tüketiminin arttırılmasına vesile olmasını temenni ediyor, bu önemli gün dolayısıyla vatanı ve milleti için üretmekten geri durmayan emektar üreticilerimize de teşekkür ediyorum.