MERKEZ VE TAŞRA TEŞKİLATI KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI

20-10-2023 / Gösterim Sayısı : 3345 / Arşiv

 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Merkez ve Taşra Teşkilatı Eğitim, Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı Afyon’da gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL’ın başkanlığında  Genel Müdür Yardımcılarımız ile Merkez ve Taşra birim amirlerimizin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda hasat sonrası değerlendirme yapılarak gelecek döneme ilişkin faaliyetler istişare edildi.

Genel Müdürümüz GÜLDAL, toplantının açılış konuşmasına son günlerde Gazze’de yaşananlara ilişkin üzüntüsünü dile getirerek başladı. GÜLDAL “Kalbî üzüntülerimi ifade ederek başlamak istiyorum. Gazze’de meydana gelen hadiseler, özellikle de hastaneye yapılan saldırı çok üzücü olmuştur. Yaralılara şifa diliyoruz. Bir an önce bu zulmün bitmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında 2023 yılını TMO faaliyetleri açısından değerlendiren GÜLDAL “2023 yılı TMO için önemli ve değerli bir yıl oldu. Bu yıl TMO’da görev yapan herkes bir araya gelerek sezonun temposunun ve zorluğunun üstesinden geldi. 2021 yılında ürün azlığında piyasayı yönetmeye çalışırken geçen yıl ve bu yıl ürün bolluğunu yönettik. Kurumumuza un ve yem regülasyonu gibi değişik görevler de verildi. Onları da çok şükür herhangi bir sıkıntı yaşamadan başarıyla yerine getirdik. “ diye konuştu.

Son yıllarda TMO’nun görev yükünün arttığını belirten GÜLDAL “Pandemi, ekonomik kriz, arz - talep dengesi problemleri, Rusya-Ukrayna Savaşı gibi son yıllarda oluşabilecek farklı senaryolara karşı bizim görev alanımızdaki ürünler başta olmak üzere gıda tedarikinde herhangi bir problem olmaması için hep birlikte çalıştık.” dedi.

Bu yıl iyi bir sezon geçirdiğimize değinen Genel Müdürümüz “Üretici, verdiğimiz fiyatlardan memnun kalınca çoğunlukla TMO’yu tercih etti. Birçok yerde alım noktamız bulunduğu için bu da üreticinin bizi tercih etmesinde etkili oldu.  Sizler sahadan, biz de zaman zaman Ankara’dan zaman zaman sahayı gezerek bu süreci hep birlikte yönettik. Buradan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Taşrada en uçtaki arkadaşlarımızdan Merkezdeki tüm arkadaşlarımıza kadar herkes fedakârca çalıştı.” dedi.

Ürün arz edildiği sürece alımların devam ettiğine vurgu yapan GÜLDAL “TMO’nun depolama kapasitesinin yetmeyeceğini, alım imkânının kalmayacağını düşünenlere rağmen biz kamuoyuna açıkladığımız ‘Son ürün TMO’ya arz edilene kadar alıma devam edeceğiz.’ sloganına uygun olarak alımlarımızı yaptık. 12 milyon ton buğday ve arpa, 700 bin ton mısır alımı yaptık. Bu süreç mısır ağırlıklı olarak devam ediyor.”  şeklinde konuştu.

Genel Müdürümüz, TMO’ya emanet edilen ürünlerin millî bir servet olduğuna işaret ederek ürünlerin sağlıklı şekilde muhafaza edilmesinin önemine vurgu yaptı. Stokların muhafazası için gerekli tedbirlerin alınması için talimat verdi. Açık yığın ve depolama tesislerimizin güvenliğinin çok önemli olduğunun altını çizen GÜLDAL “Ürünlerin sağlıklı korunması için her türlü tedbiri alıyoruz. İhata, kamera takibi ve zararlı maddelerle mücadele yöntemlerini titizlikle takip ediyoruz” dedi.

Toplantıda Merkez ve taşra birim amirlerimiz de kendi bölgelerindeki iş ve işlemlerle ilgili bilgilendirme sunumu yaptı.

Toplantının üçüncü gününde Genel Müdürümüz GÜLDAL, Genel Müdür Yardımcılarımız ve Birim Amirlerimizle birlikte Afyon Alkoloid Fabrikamızı ziyaret etti. Burada yeni yatırımımız olan Güneş Enerji Santrali (GES)’ni inceledi.

Afyon Alkoloidleri Fabrikası İşletme Müdürlüğümüzün elektrik tüketiminin bir kısmını karşılamak üzere kurulan sistemin tamamlanmak üzere olduğunu belirten GÜLDAL “Burada önemli bir yatırım olan GES’in son kontrollerini yaptık. 4.5 MWp gücündeki sistem sayesinde fabrikamızın enerji ihtiyacının %60’lık kısmını buradan sağlayabileceğiz.” dedi.

Genel Müdürümüz GÜLDAL GES’in yanısıra TMO’nun bir diğer yatırımı olan tohum paketleme ünitesi hakkında da yetkililerimizden bilgi aldı.