FINDIK ALIM SEZONU ÖNCESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

17-08-2023 / Gösterim Sayısı : 6566 / Arşiv

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Toprak Mahsulleri Ofisi kabuklu fındık alım fiyatını açıklamasının ardından fındık alım sezonu öncesi son detayları istişare etmek üzere ilgili birim amirlerimizin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Ordu’da 14-15 Ağustos 2023 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda kabuklu fındıkta beklenen rekolte, ürün kalitesi, açılacak fındık alım noktaları, piyasa ve üreticinin beklentileri gibi konular da istişare edildi. Geçtiğimiz alım döneminin değerlendirilmesinin de yapıldığı toplantıda 28 Ağustos’ta başlayacak olan alım sezonuna ilişkin son hazırlıklar gözden geçirildi.

Toplantıya Daire Başkanlarımızın yanı sıra fındık alımı yapan illerimizin Başmüdürleri, Fındık İşleri ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı personeli katılım gösterdi.

Hasat başlamadan önce Cumhurbaşkanımız kabuklu fındık alım fiyatlarını %50 sağlam iç fındık esasına göre; Giresun kalite  için  84.00 TL/Kg, Levant kalite için 82.50 TL/Kg, Sivri kalite  için 80.00  TL/Kg olarak açıkladı. Cumhurbaşkanımız ayrıca Bakanlığımızca üreticilerimize 2.7 TL/Kg destek ödemesi yapılacağının müjdesini de vermişti.

Kabuklu fındık  alımları önceki yıllarda olduğu gibi randevulu olarak yapılacak. Üreticilerimiz 21 Ağustos’tan itibaren TMO işyerleri ile www.tmo.gov.tr adresi üzerinden randevularını alarak 28 Ağustos tarihinden itibaren  de TMO’ya ürünlerini satabilecek.