KAHRAMANMARAŞ BAŞMÜDÜRLÜĞÜMÜZ BAKANIMIZ KİRİŞCİ’NİN KATILIMIYLA AÇILDI

03-05-2023 / Gösterim Sayısı : 3256 / Arşiv

 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Kahramanmaraş Başmüdürlüğümüzün açılışı Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ’nin teşrifleriyle gerçekleştirildi.

Depremden sonra bölgeye daha etkin hizmet verebilmesi için Başmüdürlük statüsüne yükseltilen işyerimizin açılışında konuşan Bakanımız KİRİŞCİ, TMO’nun Kahramanmaraş’a önemli bir vizyon kazandıracağının altını çizdi.

Kahramanmaraş'ın tarımsal üretimde önemli bir üs olduğunu belirten KİRİŞCİ, ajans düzeyinde hizmet veren TMO işyerinin Başmüdürlük düzeyine çıkarılmasıyla önemli bir kazanım elde edildiğini söyledi.  

TMO’nun sadece üreticilere yönelik değil aynı zamanda sanayici ve tüketicilerimizi de doğrudan ilgilendirdiğini belirten KİRİŞCİ bir regülasyon kurumu olarak TMO tüm görevlerini eksiksiz noksansız yerine getirdiğini vurguladı.

TMO’nun Kahramanmaraş’taki faaliyetlerini anlatan Bakanımız buradaki hizmetlerin artarak devam edeceğine işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kahramanmaraş'ta 6 noktada 220 bin ton kapasiteye sahip lisanslı depolarımız var. Buralarda gerçekten tarım ürünlerimizin depolanması sağlanmakta ve özel şartlara haiz olduğu için de ürünümüzün değer olarak, kayba uğramasına da göz yumulmamaktadır. TMO'muzun kapasitesi ise 18 bin ton Kahramanmaraş'ta, 6 bin tonu da Elbistan'da olmak üzere toplam 24 bin tonluk bir kapasitemiz mevcuttur. Gerektiğinde bu kapasiteler artırılabilir. Bunda en ufak bir tereddüdümüz olmaz.”

TMO’nun depremin yaralarını sarma sürecinde de Maraş’ın yanında olduğunu aktaran KİRİŞCİ “Özellikle Kahramanmaraşlı üreticilerimize 35 bin ton arpa verilmiş, un ve makarna sanayicilerimize de 23 bin ton buğday sunulmuştur. Deprem bölgesi AFAD koordinasyonu çerçeve 16 bin tonluk un, 2 bin ton bin ton bağ para ve 10 bin ton da muhtelif desteklerde bulunulmuştur. TMO Kahramanmaraş özelinde 2 bin 500 üreticiden, 200 bin ton hububat alımı yapmış ve çiftçilere 1,3 milyar liralık bir ödemeyi gerçekleştirmiştir. Deprem nedeniyle üreticimizin yanında olduğumuzu, Toprak Mahsulleri Ofisimiz bir şekilde daha göstermiştir." dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürümüz Ahmet GÜLDAL da yaptığı konuşmada Kahramanmaraş’ın tam anlamıyla bir tarım bölgesi olduğunu ifade etti. Buğday, arpa, mısır gibi stratejik ürünlerde Kahramanmaraş’ın üretim açısından önemli katkılar sunduğunu belirten GÜLDAL, tüm bunlar göz önüne alınarak bir çalışma gerçekleştirildiğini söyledi.

Kahramanmaraş’taki işyerimizin başmüdürlük statüsüne yükseltilmesiyle Türkiye’deki başmüdürlük sayımızın 33’e yükseldiğini hatırlatan GÜLDAL “33. TMO Başmüdürlüğü Kahramanmaraş’a, tüm çiftçilerimize ve Kurumumuza hayırlı olsun. Bu vesileyle Kahramanmaraş’ta ve tüm deprem bölgelerinde vefat eden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Geride kalanlara sabır niyaz ediyorum.” dedi.

TMO’nun Kahramanmaraş’ta geçtiğimiz yıl yüklü bir alım gerçekleştirdiğini belirten GÜLDAL “İnşaallah yeni sezon da bereketli geliyor. Yine en az geçen seneki kadar ürün alabileceğimizi düşünüyoruz. Burada 24 bin TMO’nun, 220 bin ton da lisanslı depo kapasitemiz var. Bu depoların önemli bir kısmı şu anda dolu. İnşallah bu sene de tamamı tekrar dolacak.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Toprak Mahsulleri Ofisi Kahramanmaraş Başmüdürlüğümüzün açılışı gerçekleştirildi. Törene Bakanımız KİRİŞCİ’nin yanı sıra Bakan yardımcılarımız Nihat PAKDİL ile İbrahim YUMAKLI, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk COŞKUN, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Hayrettin GÜNGÖR, Genel Müdür Yardımcımız Cihan SOYALP, Kahramanmaraş STK temsilcileri ve çok sayıda sektör temsilcisi de katılım gösterdi.

Bakanımız KİRİŞCİ açılış  sonrasında TMO'nun başmüdürlük binasında incelemelerde bulundu.